Chiquinho

Chiquinho - okładka wydania z roku 1997 (c) Edicoes Calabedotche

Chiquinho – okładka wydania z roku 1997 (c) Edicoes Calabedotche

23 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tego wyjątkowego dnia, przygotowałam dla Was kilka słów o jednej z najważniejszych pozycji w literaturze kabowerdeńskiej – „Chiquinho” Baltasara Lopes`a da Silvy.

Powieść ta opublikowana została po raz pierwszy w 1974 roku i była ważnym wydarzeniem dla współczesnej literatury kabowerdeńskiej. Utwór podzielony jest na 3 cześci – „Dzieciństwo”, „Sao Vicente” i „Wody”. W pierwszej części poznajemy lata młodości głównego bohatera – Chiquinho, jego rodzinne okolice na Wyspie Sao Nicolau, towarzyszymy mu w codziennym życiu, w wydarzeniach wyjątkowych dla jego rodziny, jak i tych bardziej zwyczajnych, kiedy na przykład stawia swoje pierwsze kroki w nauce czytania. „Kiedy słyszę smutną melodię, wspominam rodzinny dom w Caleijao. Los pozwolił mi poznać domy większe, takie, które sprawiają wrażenie, że zawsze coś się w nich dzieje. Ale żaden z tych domów nie zamieniłbym na nasz, przykryty czerwonymi dachówkami, który mój dziadek wybudował za pieniądze zarobione na wodach mórz” wspomina bohater.

W drugiej zaś części podążamy za bohaterem na Wyspę Sao Vicente
, gdzie uczęszczał do liceum, zawiązywał nowe przyjaźnie, poznał swoją pierwszą miłość i związał się z grupą literacką. Trzecia i ostatnia część opisuje powrót Chiquinho w rodzinne strony Sao Nicolau, gdzie rozpoczyna swe dorosłe życie i pracę jako nauczyciel, by w końcu wyjechać z kraju w poszukiwaniu lepszego bytu. Historia Chiquinho jest także, a może nawet przede wszystkim, pretekstem do zarysowania socjologicznego portretu Wysp, w tym emigracji oraz tragedii klęski głodowej.

Pominik mistrza Baltasara w Ribeira Brava.

Pominik mistrza Baltasara w Ribeira Brava.

Przez wielu krytyków powieść ta uznawana jest za pierwszą powieść sensu stricte kabowerdeńską, wiernie odzwierciedlającą życie archipelagu w pierwszej połowie XX wieku– przywiązanie do ziemi, silne związki z rodziną, odkrywanie świata poprzez literaturę i potrzebę kontaktu z innymi wyspami, w przypadku Chiquinho, który pochodzi z Sao Niclolau, z Sao Vicente, gdzie uczęszczał do liceum. W końcu emigracja jako jedyna nadzieja na lepsze życie.

Autor książki, Baltasar Lopes da Silva jest jednym z najwybitniejszych postaci literatury kabowerdeńskiej i obok takich nazwisk jak Jorge Barbosa i Manuel Lopes, współzałożycielem kultowego czasopisma Claridade.

Reklamy