Moje top 5

Widok z okna w Pedra Badejo

Widok z okna w Pedra BadejoJakie miejsca na Wyspach Zielonego Przylądka sa wyjątkowo bliskie mojemu sercu? Zapraszam na subiektywne top 5.

Miasto Pedra Badejo

Była noc, ciemna noc kiedy przyjechałam na Cabo Verde. Miejsce, w którym mieszkałam oddalone było jakieś 30 minut jazdy w ciemnościach od lotniska. Aż tu nagle, nadal w ciemnościach, przejechałam przez jakby bramę z liści bananowca i dojechałam do miejsca na plaży. A na tej plaży tłumy ludzi, wielgachna scena i muzyka do 8 rano. Takie jest moje pierwsze wspomnienie z Cabo Verde, pierwsze wspomnienie z Pedra Badejo, do którego przyjechałam w dzień festiwalu. Aby miasto wyglądało tak jak wtedy, trzeba było czekać kolejny rok. I obiektywnie, wcale nie jest to najładniejsze miejsce na Cabo Verde. Wręcz przeciwnie. Ale to właśnie tam, dzięki spotkanym ludziom po raz pierwszy na Cabo poczułam się jak w domu.

Wyspa Santiago

Santiago

Santiago

Miejscowość Pedra Badejo, o której wspominam powyżej położona jest na Wyspie Santiago i nie mogłabym i o tej wyspie nie wspomnieć, bo to ją jako pierwszą eksplorowałam. I na zawsze pozostanie w moim sercu – uwielbiam ją za to, że jest najbardziej wyrazista ze wszystkich wysp, rzekłabym nawet charakterna! Mnie urzekła kolorowymi targami, na których można kupić wszystko, zielonymi wąwozami pełnymi bananowców i drzew papai. Za to, że w pewnym sensie ze swoimi górami, plażami i kulturą, głównie muzyką jest takim Cabo Verde w pigułce. Jeśli nie pokochałabym Santiago, to nie pisałabym tego tekstu z Cabo Verde 5 lat później, bo zapewne opuściłabym je po 6 miesiącach, tak jak to było w planie!

Wyspa Maio

Maio

Maio

Przy dobrej pogodzie, czyli w miarę często, Wyspę Maio widziałam ze swojego pokoju w Pedra Badejo. Ale paradoksalnie, była to ostatnia z wysp, jaką odwiedziłam. Podejść miałam kilka, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie, aż wreszcie się udało. I może przez to, że jest jakby poza głównymi szlakami wyjątkowo za nią tęsknię? A jest za czym tęsknić. Jeśli miałabym wynaleźć nowy synonim dla pięknych plaże, miejsca będącego kwintesencją spokoju i relaksu, to z pewnością byłoby to „Maio”!

Miasto Mindelo

Mindelo

Mindelo

Do położonego na wyspie São Vicente miasta Mindelo – zawsze czułam miętę, nawet jeszcze przed pierwszą wizytą. W niezrozumiały sposób zawsze czułam jaką niewymowną sympatię do tego położonego w spokojnej zatoce miejsca. Mieszkałam na kilku wyspach, ale od zawsze chyba wiedziałam, że to właśnie w Mindelo jest mój dom (albo, mówiąc ściśle dom, z którego już się nie wyprowadzę:). I nie pomyliłam się. Uwielbiam to miasto przede wszystkim za przepiękne zachody słońca, za kolorowe ulice, za to że zawsze rozbrzmiewa muzyką, nawet w ciche niedzielnie przedpołudnie! A także za to, że bez problemu mogę z niego „uciec” na moją ulubioną plażę czy czy też….wskoczyć na prom i wybrać się na sąsiednią wyspę Santo Antão!

Wyspa Santo Antão

Santo Antao

Santo Antao

No bo właśnie, ja, która zamieszkałam pośrodku Oceanu Atlantyckiego tak naprawdę najbardziej uwielbiam góry! I wszędzie gdzie jestem szukam górki lub pagórka, który byłby pretekstem do wspinaczki. A takich pretekstów na Santo Antão nie brakuje. Do dziś pamiętam, jak pewnego razu – znając i zachwycając się wszystkimi wyspami szłam, nie po raz pierwszy zresztą, doliną Paul i jedyne co miałam w głowie, to było słowo „Wow!”

Wszystkie te miejsca łączy jednak jedno – wszędzie spotkałam cudownych ludzi, dzięki którym każdy zakątek Cabo Verde jest tak naprawdę moim ulubionym.

A Tobie jakie miejsce zostało najbardziej w sercu?

Reklamy