Gdzie spać na Cabo?

Hotel z basenem czy...

Hotel z basenem czy…

Z roku na rok przybywa na Cabo Verde miejsc noclegowych, ale mimo to wciąż praktycznie nieznane są tu kampingi ani hostele. Podróżując po całym Cabo w zasadzie tylko na Santo Antão spotkałam się z Pensaõ, która ma dwa pokoje działające na zasadzie hostelu. Jak wygląda zatem kabowerdeńska baza noclegowa?

Oficjalnie w branży turystycznej na Wyspach Zielonego Przylądka spotkamy się z następującymi typami kwater:

hotele, a za takie uważane są takie nieruchomości, które w całości lub prawie w całości przeznaczone są na cele hotelowe i do użytku gości hotelowych oddanych jest co najmniej 10 pokoi, które spełniają standardy odpowiadające 5-,4-, 3-, 2-gwiazdkowym hotelom;

pensão (l.m. pensões), takie nieruchomości, które mają powyżej 10 pokoi, ale nie spełniają kryterium hotelu ze względu na wyposażenie, sposób zarządzania itp.;

residencial (l.m. residenciais), hotele i pensões, które zapewniają jedynie nocleg i śniadanie;

apartamenty;

pousady, czyli kompleksy turystyczne zlokalizowane poza ośrodkami miejskimi.

Tyle teorii, w praktyce – kolaż. To co dla podróżujących, zwłaszcza na własną rękę, ma znaczenie to cena – w zasadzie ceny za pokój dwuosobowy zaczynają się od 20 euro za pokój/za dobę. W cenę najczęściej wliczone jest śniadanie i większość pokoi ma prywatną łazienkę. Zaryzykowałabym tezę, że cenowo najtańsze zazwyczaj są pensões, droższe residenciais, a następnie hotele i apartamenty w zależności od standardu i lokalizacji, z tym, że poza a Sal i Boa Vista ilość apartamentów jest znikoma.

...bananowce za oknem?

…bananowce za oknem?

Z miesiąca na miesiąc przybywa hoteli, pensaõ i innych miejsc noclegowych, które można zarezerwować za pomocą popularnych portali rezerwacyjnych, ale najczęściej są to te droższe bazy noclegowe, często należące do obcokrajowców i przez nich zarządzane.

Poza nimi pozostaje jednak wiele tańszych, zarządzanych lokalnie miejsc, które można zarezerwować mailowo lub po prostu pojawić się u nich w drzwiach z plecakiem/walizką. O ile nie jedziemy w okresie świąt (np. Sylwester, Nowy Rok, karnawał na São Vicente i São Nicolau itp.), z noclegami nie powinno być problemów. Zalecałabym też rezerwować z wyprzedzeniem noclegi na Sal i Boa Vista w okresie listopad-luty/marzec, zwłaszcza, jeśli myślicie o dłuższym pobycie.

Ważne! Od 1 maja 2013 roku obowiązuje Taxa de Turismo – dodatkowa opłata w wysokości 220 cve/dobę/osobę. Często nie jest ona uwzględniana w cenie noclegu i dodawana jest do podanej ceny w momencie check-in. Przed dokonaniem rezerwacji upewnijcie się czy ta opłata jest czy nie jest już skalkulowana w cenie.

Nie chciałabym w tym miejscu polecać ani reklamować żadnych miejsc noclegowych, ale jeśli masz w planach podróż na Cabo i potrzebujesz podpowiedzi, napisz e-maila na kabu.verdi.sabi@gmail.com z planowaną trasą i budżetem – chętnie podpowiem! Możesz też skorzystać z poniższego formularza.

Reklamy