Drogą morską

Kriola na Bravie

Kriola na Bravie

Jak podróżować między wyspami? Zdawać mogłoby się, że najlepiej drogą morską, w końcu to wyspy! Ale sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Pasażerskie połączenia promowe oczywiście są, i w zasadzie jak ktoś się uprze, to może podróżować tylko drogą morską. Na pewno jest to tańsze rozwiązanie niż podróżowanie samolotami. Ale na pewno wymaga więcej czasu.

Najbardziej regularne połączenia promowe są między wyspami Praia-Fogo-Brava i Sao Vicente-Santo Antao,

Kriola Fast Ferry pływa między Praią-Fogo-Bravą-Fogo-Praią co do zasady codziennie oprócz czwartków i niedzieli. W chwili obecnej w soboty prom pływa jedynie na trasie Brava-Fogo-Brava. Aktualny, publikowany zawsze na okres miesięczny, rozkład jazdy katamaranu Kriola znaleźć można na stronie przewoźnika – Fast Ferry. Czas podróży Praia-Fogo to koło 3-3,5 h a Fogo-Brava około 40 minut.

Na Wysp Santo Antao z Sao Vicente popłynąć można dwa razy dziennie, rano (prom o 8 i 9) oraz popołudniu o 15 i 16. Wrócić zaś z Santo Antao można o 9 i 10 oraz 16 i 17. Czas podróży w jedną stronę to około godzina z Armas i pół godziny Fast Ferry.

Prom Armas w porcie Porto Novo

Prom Armas w porcie Porto Novo

Z wyspy Sao Vicente na Sal via Sao Nicolau można popłynąć co do zasady w każdą środę o północy statkiem Ribeira de Paul. Podróż na Sao Nicolau zajmuje około 6-7 godzin, zaś na Sal, łącznie z przystankiem na Sao Nicolau, około 19 godzin. Statek w drogę powrotną wyrusza z Sal w czwartek wieczorem, przybywając na Sao Nicolau okolo 7 rano i ruszając dalej o 10, wracając na Sao Vicente w piątek około godziny 17. Jest to jednak wersja dla hardkorowców, zdecydowanie nie polecam!

Od kwietnia 2014 roku trasę Santo Antao-Sao Vicent-Sao Nicolau obsługuje także firma Fast Ferry z katamaranem Liberdadi, raz na dwa tygodnie spotyka się na Sao Nicolau z innym katamaranem tej firmy – Kriolą.

Chcąc popłynąć na Maio, najbliższą sąsiadkę Santiago, należy każdorazowo pytać. Zazwyczaj statek wypływa pod koniec tygodnia i wraca w niedzielę, ale uzależnione jest to od zapotrzebowania.

Odważni i wytrwali mogą sobie zafundować prawie całodniową podróż Santiago-Sao Vicente statkiem Sal Rei. Co do zasady powinno być jedno połączenie tygodniowo, ale i w tym wypadku należy pytać. Na chwilę obecną połączenie jest zawieszone z powodu kolizji statku w porcie Prai.

Zaś od stycznia 2015 z Sao Vicente do Santiago popłyniemy też sprowadzonym z Islandii Inter Ilhas.

Wilki morskie mogą spróbować szczęścia na statkach cargo albo łapiąc yachtostopa.

Podane wyżej rozkłady podane zostały orientacyjnie i mogą ulec wahaniom, zwłaszcza w okresie świąt i karnawału, zaleca się sprawdzić aktualny rozkład przed planowaną podróżą.

Reklamy