Monte Trigo – Miasto słońca

Nieśpieszne popołudnie.

Nieśpieszne popołudnie.

Za górami, za lasami… w sumie całkiem na miejscu byłoby zacząć opowieść o Monte Trigo właśnie od tych słów. No, może mogłyby się pojawić pewne wątpliwości co do lasów… Niemniej jednak prawdą jest, że Monte Trigo de Tarrafal, położone na Wyspie Santo Antao to jedno z najbardziej odległych miejsc na Wyspach Zielonego Przylądka. Niech o odległości, i w pewnym sensie niedostępności i izolacji tego miejsca świadczą liczby – do Monte Trigo można bowiem dostać się tylko dwoma środkami lokomocji – łodzią albo na własnych nogach. Z jednej strony jest to 9 lub 4 godziny pieszo lub 45 łodzią, liczone od miejscowości Tarrafal.

O ile jednak Monte Trigo można nazwać Na-Końcu Świata, to Tarrafal byłoby jedynie Prawie-Na-Końcu świata, bo i tam można dostać się jedynie autem terenowym (zaledwie 3 godzinki wyboistej jazdy). Ale Monte Trigo, rybacka wioseczka zamieszkała przez 250 mieszkańców jest wyjątkowa nie tylko z powodu swojego odległego położenia.

Monte Trigo jest bowiem pierwszą osadą na Wyspach Zielonego Przylądka w 100% zasilaną energią słoneczną! Dzięki wsparciu UE i projektowi Sesamer mieszkańcy już nie muszą się martwić o dostawy prądu (a właściwie ich brak). Przy (a właściwie na) jedynej w miejscowości szkole (która tak na marginesie jest jak na razie jedynym miejscem, w którym mogą się zatrzymać trekkingowcy) umieszczone zostały panele słoneczne, a nieopodal umieszczono 2 baterie słoneczne.

Dzięki projektow Sesam~er Monte Trigo jest miastem w 100% zasilanym energią słoneczną.

Dzięki projektow Sesam~er Monte Trigo jest miastem w 100% zasilanym energią słoneczną.

W każdym domu, znajduje się aktywowany na kartę magiczna skrzyneczka, która pozwala całą dobę monitorować ile prądu zużywamy w danej chwili, ile zużyliśmy danego dnia, miesiąca itp. Karta działa zaś podobnie jak komórkowa karta pre-paid. Co miesiąc trzeba ją doładować, a niewykorzystane środki przechodzą na następny miesiąc. Do każdego domu, zgodnie z wyborem taryfy odpowiadającej za potrzebowaniom sprzętowym danego gospodarstwa, dostarczany jest prąd o odpowiedniej mocy. Ta metoda na pewno uczy oszczędności. Jeśli ktoś się bowiem zapomni i podłączy nadprogramowy sprzęt… no cóż, tego dnia nie będzie wieczornej telenoweli, za to na pewno będzie kolacja przy świecach.

Monte Trigo znajduje się na jednej z najbardziej urokliwych tras trekkingowych na Wyspie Santo Antao.

Propozycja trasy:
1 dzień: transport z Porto Novo do Tarrafal do Monte Trigo
2 dzień : Tarrafal – Monte Trigo (4 godziny) – mimo, że jest to krótki trekking, wskazane jest rozpoczęcie go jak najwcześniej (słońce!!!!), a pozostałą część dnia spędzić na zaprzyjaźnianiu się z mieszkańcami Monte Trigo i nieśpiesznym smakowaniu piwa w barze tuż przy plaży. No i na kąpielach oczywiście
3 dzień: Monte Trigo – Norte (9 godzin)
4 dzień: Norte – Ribeira das Patas (4 godziny)
Trekking można kontynuować do Alto Mira (4 godziny) a stamtąd następnego dnia do Garca do Cima.

Przy tym trekkingu zdecydowanie zalecany jest przewodnik, zwłaszcza na trasie Monte Trigo – Norte.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy