Drogeria Natura

Krem do rąk, krem na dzień, krem na noc, krem na popołudnie, krem na prawą stopę, krem na lewą stopę? Zapomnij!

Na Cabo nie ma zbyt wielu drogerii. A jeśli już są, to można ich szukać w Prai czy w Mindelo. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma kosmetyków, a i owszem, są. Ale nie ma co się spodziewać szerokiego wyboru. Kilka rodzajów szamponów, mydełko. Odżywka czy balsam to już nie wszędzie, ale można je zdobyć w sklepach, które mają rzeczy z importu.

Akurat jestem w trakcie poszukiwania maskary (kobitki wiedzą o co chodzi). Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Nie jest łatwo, to dlatego też mój bagaż przy powrotach z Europy zawsze dobija do 20 kg. I to dlatego każdy, kto mnie odwiedza przed podróżą musi odwiedzić drogerię. Ale są też plusy. Skoro nie ma dziesięciu rodzajów kremów, jest plus dziesięć punktów do oszczędzania. A poza tym, mimo że na próżno szukać półek uginających się od kosmetyków, to… można się rozejrzeć po okolicy! Bo to, czego nie da drogeria, da matka natura!

I tak przed sesją domowego spa, zamiast do sklepu można wyjść przed dom (swój albo sąsiada) tudzież udać się na spacer i ukroić sobie na przykład liść aloesu, którego jest tu całe mnóstwo.

Chociaż aloes wyglądem przypomina kaktusa, to w rzeczywistości należy do podklasy liliowe. Istnieje ponad pięćset różnych gatunków tej powszechnie znanej rośliny. Swoją nazwę zawdzięcza od arabskiego słowa alloeh, które oznacza błyszczącą, gorzką substancję. Wykorzystywany był już od niepamiętnych czasów, między innymi przez starożytnych Egipcjan, do balsamowania zwłok.

Roślina ta produkuje dwie substancje, żel oraz tak zwaną alonę. Żel jest jasną, galaretowatą substancją, która znajduje się w wewnętrznej części liści. Alona natomiast jest koloru żółtego i pochodzi z soku wyciskanego z liści, a następnie zagęszczonego. Aloes ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, ułatwia gojenie się ran i działa łagodząco w przypadku swędzenia, bólu czy opuchlizny.

Lokalne babeczki stosują żel z liści aloesu głównie jako odżywka do włosów, którą się zostawia na czuprynie na jakieś 20-30 minut. A zmywa się ją chyba przez kolejne pół godziny! Aloes stosowany jest też u dzieci w problemach skóry głowy. Nie pachnie wprawdzie tak jak znane nam kosmetyki z aloesu, wręcz przeciwnie. Ale czego nie zrobi się dla urody?

Reklamy