Flaszowiec miękkociernisty

SONY DSC

Prosto z ogrodu babci WZP – flaszowiec miękkociernisty (Annona muricata)

Sposób jedzenia – łamie się jak bagietkę, uważając aby soczysty miąższ nie chlapnął nam tu i ówdzie. Nasionek nie jemy. Orzeźwiająca pychotka!

A do tego bardzo zdrowa i rośnie w wielu miejscach – na przykład w puszczy amazońskiej.

Tubylcy z tropików cenią ją jako orzeźwiającą potrawę a jej liście jako leczniczy środek na wiele schorzeń. One zawierają hamujące nowotwór substancje jak np. acetogeninę. Graviola (bo tak zwany jest też ten owoc) zawiera wiele czynnych substancji, które do dziś nie zostały wyizolowane przez przemysł farmaceutyczny jako lekarstwa. Cały czas trwają zakrojone na szeroką skalę prace badawcze odnośnie hamujących nowotwory, grzybice i zapalenia oraz antybakteryjnych właściwości gravioli.

Na Antylach Holenderskich kładzie się liście gravioli pod poduszkę, co ma zagwarantować spokojny sen. Są one uważane również za bardzo pomocne przy schorzeniach pęcherzyka żółciowego oraz biegunce i problemach z trawieniem.

Już w 1976 poważany National Cancer Institute w USA stwierdził, że graviola może efektywnie zwalczać komórki nowotworowe. Badania z lat 1990 i 1993 dowiodły, że graviola może pomagać również przy malarii. Alkaloidy w niej zawarte łagodzą stany lekkiej depresji.

Źródło: http://www.sanat.tv/pl/plants/annona-muricata.html

Reklamy