Pedra Badejo

O tej miejscowości nie przeczytacie w przewodnikach. Większość z publikacji bowiem, kiedy wspomina o Wyspie Santiago pisze o Prai, Cidade Velha, Assomadzie i Tarrafal. I całkiem słusznie, że o nich wspominają. Całkiem niesłusznie zapominając o Pedra Badejo!

Praia. Stolica, najważniejszy węzeł komunikacyjny na wyspie, nie ma możliwości, aby ja pominąć. Szybko zróbcie, co macie zrobić, i nie traćcie czasu, bo piękno wyspy czai się tuż za winklem.

Cidade Velha. Winkiel numer jeden. Pierwsza osada założona przez Portugalczyków. Z Fortem Sao Filipe. Nie można przegapić.

Assomada. Duże miasto, jak na kabowerdyjskie rozmiary, położone w centrum wyspy, bez dostępu do oceanu. Ale jest dobry miejscem wypadowym w góry i do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego.

Tarrafal. Z białym piaskiem, który uwielbiają Kabowerdyjczycy. Najbardziej turystyczne miejsce na całej wyspie. To do Tarrafal na weekend zjeżdża jeśli nie pól, to ćwiartka Prai.

No i Pedra Badejo. Zdecydowana perełka. Moim skromnym zdaniem. Dlaczego? Powodów jest mnóstwo, warto odkryć swoje. Oto niektóre z moich.

Pedra Badejo położona jest w sercu wyspy, pośród plantacji bananów, papai i juki. Wszystkie inne miejscowości położone są nie dalej jak 45 minut jazdy. Tarrafal, Cidade Velha – 45 minut, Praia, Assomada, Ogród Botaniczny, góry- 30 minut.

Pedra Badejo to urokliwa wioska rybacka, położona jest tuż nad oceanem, z przepiękną, rozległą plażą. Wystarczy na niej usiąść, poczekać chwilę, aby móc obserwować rybaków przy pracy i, jeśli ma się ochotę, kupić od nich świeżutką rybę.

Wystarczy się przejść wąskimi uliczkami, aby poobserwować kabowerdyjską codzienność. Nierzadkim widokiem będzie, że ktoś będzie sobie warkoczyki plótł przed domem, ktoś patroszył rybę przed domem, ktoś inny gotował na a la grillu przed domem, a ktoś inny już jadł z „grilla” właśnie przed domem, kobiety będą prał na tarce przed domem

Spacerując nie należy zapomnieć o przywitaniu się z Katchas`em – ojcem funany, jednego z typów kabowerdyjskiej muzyki. To właśnie Pedra Badejo była jego rodzinnym miastem. Jego pomnik można spotkać w samym centrum Pedra. Warto usiąść na chwilę w jednym z barów i spróbować grogu – lokalnej wódeczki.

Reklamy