Cabo Verde Festival 2015

CVF

CABO VERDE FESTIVAL
KRAKÓW
06-08 LISTOPADA 2015

6-8 listopada 2015 roku w Krakowie można było poczuć się jak na Wyspach Zielonego Przylądka. W tych bowiem dniach w ramach pierwszego Cabo Verde Festival wszystkimi zmysłami podróżowaliśmy na Cabo Verde. Podczas festiwalu było nie tylko dużo opowieści z i o archipelagu, ale przede wszystkim dużo kabowerdeńskiej muzyki i tańca!

Festiwal rozpoczął się piątkowym popołudniem pokazem filmów krótkometrażowych młodych kabowerdeńskich twórców Arilsona Almeidy i Tambli Almeidy. Obaj reżyserzy pochodzą z Wyspy São Vicente i należą do grupy Tchon Kriol. Bohaterowie filmu „Nos Casa” Arilsona Almeidy to młodzi ludzie, dla których mindeleńska plaża Laginha jest drugim domem. Dzięki filmowi zobaczyć możemy obraz społeczeństwa kabowerdeńskiego widzianego ich oczami. „Ulime” Tambli Almeidy z kolei to film, który traktuje o kabowerńskiej sile w walce z trudnymi warunkami, suszą dosłownie i w przenośni, i nie poddawaniu się mimo przeciwności losu.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

W sobotę, 07 listopada, popołudnie przebiegło pod znakiem kabowerdeńskiej MORABEZY – starałyśmy się słowem, dźwiękiem, obrazem a nawet smakiem pokazać co to znaczy poczuć się jak w kabowerdeńskim domu!

Najpierw zabrałyśmy w podróż po wszystkich wyspach archipelagu, pokazując nie tylko krajobrazy, ale także charakterystyczne elementy kultury.

Pokazałyśmy też jak młodzi Kabowerdeńczycy widzą otaczającą ich rzeczywistość. Zdjęcia z wystawy zdjęć „Cabo Verde oczami młodych Kabowerdeńczyków” to wynik mojej wspólnej inicjatywy z Alveno Soaresem i Centro da Juventude – São Vicente.

Aparaty fotograficzne, które w ramach zbiórki pośród znajomych i entuzjastów Wyspy Zielonego Przylądka, udało się uzbierać zostały wykorzystane w projekcie, w ramach którego młodzież z Mindelo na fotografiach uwieczniała otaczającą ich rzeczywistość mając na uwadze 3 tematy – „Być Kabowerdeńczykiem”, „Feeling Mindelo” i „Zabytki Mindelo”. Projekt przybrał formę „bitwy fotograficznej” – od momentu podania tematu młodzież miała tylko 30 minut na wykonanie zdjęć!

Tego dnia można było również zobaczyć prace plastyczne najmłodszych Kabowerdeńczyków i spróbować tradycyjnego deseru z Cabo Verde – cuz cuz ku mel!

Specjalnie na festiwal przyjechali do Krakowa Elżbieta Sieradzińska, autorka książki „Cesaria Evora” i pochodzący z Wyspy Santiago, Silvano Sanches. Ela nie tylko dużo opowiadała o swojej przyjaźni z Cesarią Evora, ale nawet zaśpiewała dla nas! Jej książkę można było nie tylko kupić, albo wygrać w konkursie, który przygotowałyśmy. Popołudnie zakończyliśmy koncertem pochodzącego z Santiago Silvano Sanchesa, który muzycznie przeniósł nas na Wyspy Zielonego Przylądka.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Ale na tym nie koniec sobotnich atrakcji! Dzień zakończyliśmy tańcząc do rana w rytm kabowerdeńskich i afrykańskich rytmów!

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

W niedzielę, 08 listopada, uczyliśmy się natomiast tradycyjnych kabowerdeńskich tańców – batuk, cola Sanjon i funana. Festiwal zamknęliśmy pokazem filmu Guenny Piresa – “Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka”. I już nie możemy się doczekać, aby po raz kolejny móc Was wszystkich zabrać w podróż na Cabo Verde – podczas drugiej edycji Cabo Verde Festival!

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Organizatorzy

Cabo Verde Festival 2015 zorganizowany został przez grupę KriolasCV, którą tworzą Kabowerdenka – Carla Tavares i Polka – Emilia Wojciechowska, które połączone wspólną pasją do Cabo Verde, chciały pokazać ten kraj polskiej publiczności i promować wśród niej kulturę kabowerdeńską. Festiwal zorganizowany został przy współpracy z założoną w 2011 krakowską Fundacją Lusorizontes, której celem jest promowanie, edukowanie i prezentowanie różnorodności i bogactwa państw luzofonii.

Program

Piątek 6 listopada 2015 Wyspy Zielonego Przylądka filmowo

Księgarnia-Kawiarnia Bonobo, Mały Rynek 4: 18.00
Pokaz filmów krótkometrażowych:
Ulime (Ulime), reż. Tambla Almeida, CV, 19′.
Nasz dom (Nos Casa), reż. Arilson Almeida, CV, 12’45”.

Sobota 7 listopada 2015 Morabeza – popołudnie w kabowerdeńskim domu

Księgarnia-Kawiarnia Bonobo, Mały Rynek 4: 14:00 -19:00
Otwarcie Festiwalu
Taniec, muzyka i opowieści z Cabo Verde
Zielony Przylądek oczami młodych Kabowerdeńczyków – pokaz zdjęć
Spotkanie z Elżbietą Sieradzińską autorką książki “Cesária Évora”
Koncert Silvano Sanches
Poczęstunek
Klub Cairo, ul Wiślna 3: 22:00
Tropical Night – Cabo Verde Special: DJ Dotizinha & Alain

Niedziela 8 listopada 2015 Wyspy Zielonego Przylądka tanecznie
Workshop tańców kabowerdeńskich w KONTAKT Przestrzeń Ruchu i Tańca, ul. Szpitalna 40
13:00 – 14:00 Batuque
14:00 – 15:00 Cola
15:00 – 16:00 Funaná

Kino Paradox, ul. Krupnicza 38: 20.00
“Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka” (“The Journey of Cape Verde”), reż. Guenny Pires, 77′

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

KriolasCV
kriolascv@gmail.com

Reklamy