Do szkoły!

Podstawówka na Wyspie Sao Nicolau.

Podstawówka na Wyspie Sao Nicolau.

15 września to pierwszy dzień szkoły na Wyspach Zielonego Przylądka. Jak ujawniło Ministerstwo Edukacji dziś do szkoły poszło dziś łącznie 140521 uczniów, z czego 22500 do „przedszkola”, 65644 do szkoły podstawowej i 52377 do szkoły średniej. Nad nimi wszystkimi pieczę sprawować będzie 7 tysięcy nauczycieli.

Kabowerdyńscy uczniowie pobierają nauki w szkole podstawowej przez 6 lat i kontynuują naukę w szkole średniej przez kolejne 6 lat. Lata szkolne oznaczane są jako stopnie i określane jako lata, a nie klasy, np. 1º – pierwszy rok czy 7º – siódmy rok. Nauka jest obowiązkowa do 8º roku. System ocen, oprócz pierwszych lat nauki, jest od 1-20, przy czym żeby zdać, wystarczy mieć 10, a 20 dostać zdarza się bardzo rzadko.

Czasem droga do szkoły, tak jak dla tych licealistów, wiedzie plażą...

Czasem droga do szkoły, tak jak dla tych licealistów, wiedzie plażą…


Długo uczniowie korzystali z portugalskich podręczników, ale sukcesywnie przygotowywane i wprowadzane są podręczniki redagowane tu, na Cabo Verde. W tym roku wprowadzone zostaną nowe, lokalne podręczniki dla „roku” 3º i 5º.

Nauka w szkole podstawowej jest co do zasady bezpłatna, choć trudno uniknąć takich opłat jak na przykład za „kserówki”. Dzieciaki za symboliczną opłatę 100 cve miesięcznie dostają jeden posiłek dziennie. Cena trzech obowiązkowych podręczników dla pierwszaka do 600 cve (mniej niż 6 euro) a dla ucznia 2º to około 200 cve więcej. Im wyżej na szczeblach edukacji, tym drożej. Obliczono, że przygotowanie szkolnej wyprawki pierwszaka to wydatek rzędu 2000 cve, ale ucznia liceum to już okolo 5000 cve. W przypadku ucznia szkoły prywatnej będzie to nawet 10000 cve, przy czym 11000 cve to płaca minimalna, tak dla porównania.

... a czsasem, jak w przypadku tych uczniów z podstawówki, przez strumyki.

… a czsasem, jak w przypadku tych uczniów z podstawówki, przez strumyki.

Wszyscy uczniowie zobowiązani są do noszenia mundurków – uczniów podstawówki na całym Cabo Verde poznamy po niebieskich kubraczkach, zaś licealiści noszą spodnie/spódniczki i koszuli polo z logo liceum w kolorach uzależnionych od danej placówki. Koszt uniformu licealisty to 2000-2200 cve.

Podstawówki są dość liczne i spotkać je można nawet w najmniejszych wioseczkach, ale mimo to zdarza się, że i tak uczniowie muszą pokonywać spore odległości, żeby do nich dotrzeć. Licea zaś zlokalizowane są jedynie w „większych” miejscowości.

Wszystkim uczniom życzę mimo wszystko, aby szkoła nigdy nie była za daleko!

Reklamy