Piasek na wagę złota

Zbieranie piasku z plaży jest dziś procederem nielegalnym.

Zbieranie piasku z plaży jest dziś procederem nielegalnym.

Zbieranie piasku jest poważną ingerencją w naturę i zaburza jej funkcjonowanie. Piaszczysta plaża bowiem, to nie tylko miejsce wypoczynku. To przede wszystkim swojego rodzaju naturalny filtr, który między innymi sprawia, że mniej soli przedostaje się do gleby, to także ważne środowisko dla żółwi, które składają w piasku swoje jaja. Zbieranie piasku niesie za sobą także druzgocące konsekwencje dla rybaków.

Piasek jest cennym surowcem i istnieje na niego duży popyt, bo powszechnie używa się go w pracach budowlanych. Dziś, poza wyznaczonymi rejonami, zbieranie piasku jest nielegalne, ale wiele osób, z braku innych alternatyw dopuszcza się tego procederu. Dlatego też na niektórych plażach ustawiono patrole wojskowe. Piaskowi żołnierze pilnują piasku.

Ponad rok temu miałam okazję wziąć udział w pracach nad filmem dokumentalnym Sandragins poświęconemu nielegalnemu zbieraniu piasku z plaży i jego konsekwencjach. Większość materiału nakręcona została w niewielkiej rybackiej wiosce Ribeira de Barca (Wyspa Santiago), która jeszcze kilka lat temu posiadała jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Dziś już jej nie ma.

Film już znajduje się w dystrybucji i w tych dniach można go zobaczyć na festiwalu filmów w Krakowie. Więcej o projekcie:

http://sandgrains.matchboxmedia.org/

Reklamy