Informacje praktyczne

SONY DSC

Zaliczana do świętej trójcy wysp plażowych jest idealnym miejscem na odpoczynek w kameralnej atmosferze. Mnóstwo przepięknych plaż, na których najprawdopodobniej będziemy jedynymi plażowiczami, nie licząc plaży w stolicy Vila de Maio (zwanej też Porto Inglese – założona z rozkazu słynnego korsarza angielskiego sir Francisa Drake`a). Zachwyca nie tylko błękitem oceanu, bezkresnym plażami, ale maleńkimi miasteczkami z i niezwykle sympatycznymi mieszkańcami oraz solankami, z których do dziś wydobywa się sól. W XVII wieku , średnio aż 200 ton soli rocznie było eksportowanych na 80 angielskich statkach! Dziś na wyspie mieszka około 4000 mieszkańców, głównie w Vila do Maio i Calhecie.

Informacje praktyczne

Jak się dostać?
Drogą lotniczą – TACV lata średnio 3 razy w tygodniu. Trwający 10 minut lot jest jednocześnie najdroższym lotem na całym Cabo. Za pokonanie 22 km dzielących Santiago i Maio zapłacimy aż 9900 CVE (bilet w dwie strony).
Drogą morską – teoretycznie statek Praia-Vila do Maio pływa pod koniec tygodnia (czwartek, piątek lub sobota) i wraca w niedzielę. Płynie jednak kiedy ma po co i po kogo (tudzież z czym i z kim), stąd też każdorazowo należy potwierdzać u firmy transportowej – Polaris +238 2615223. Cena biletu w dwie strony – 2600 CVE.

SONY DSC

Jak się poruszać?
Hiace z lotniska kosztuje 250 CVE, ale jest ono zlokalizowane bardzo blisko, i o ile nie ma się walizki na kółkach czy bardzo ciężkiego plecaka odległość tę można pokonać pieszo albo łapać stopa.

Między miastami Vila do Maio-Calheta-Pedro Vaz oraz Vila do Maio-Ribera de Joao kursują busy (Hiace i Hilux)ale niezbyt często. Dobrym pomysłem na zobaczenie całej wyspy jest wypożyczenie rowerów (10 euro za dzień). Uwaga! Asfalt zlokalizowany jest jedynie na odcinku Cascabulho-Pedro Vaz.

Gdzie spać?
W zasadzie hotele i pensjonaty zlokalizowane są tylko w Vila do Maio i w Morro (Hotel Belavista).
Pensao Bom Sossego (najtańsza, ale całkiem przyzwoita opcja, zlokalizowany tuż przy kościele Nossa Senhora da Luz. Dwójka 3300-3800 CVE

Solemar – 4300/dwójka
Casita Verde – 4400/dwójka
Jardm de Maio – 4400/dwójka

SONY DSC

Gdzie jeść?
W Vila do Maio jest kilka dobrych knajpek do polecenia. Moją ulubioną jest prowadzona przez małżeństwo Nowozelandczyków (pływali, pływali po świecie z dziećmi i dotarli do Maio kiedy akurat do przejęcia był mały bar na plaży.. i zostali). Można tam zjeść pyszne carpacchio, sashimi ze świeżego tuńczyka i wiele, wiele innych pyszności.
Wart polecenia jest również prowadzony przez Brazylijkę Fernandę –Bar u Fernandy.
Na placu tuż nieopodal kościoła sprzedawane są też dania (grillowany tuńczyk lub kurczak) za 300 CVE.

Co zobaczyć?
Przepiękne plaże – najładniejsze z ładnych w okolicach Morinho (Baia Santana z wydmami!), Pedro Vaz i Barreiro.
Koścół Nossa Senhora da Luz i Fort w Vila do Maio
Saliny – jeziorka w okolicy Vila do Maio i Morinho.
Największy obszar leśny na Cabo w okolicy Calhety
Oaza w Ribera de Joao i każde napotkane małe miasteczko z kolorowymi domkami.

SONY DSC

Reklamy