Mindelo – kosmopolityczna stolica kultury

Minedelo jest stolicą wyspy São Vicente. Jest to nie tylko jedno z najbardziej dynamicznych miast archipelagu, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i kulturowym, ale można też śmiało zaryzykować tezę, że jest to też miasto najbardziej kosmopolityczne i słusznie zasługuje na miano stolicy kulturalnej Wysp Zielonego Przylądka. Mindelo to metropolia rozsławionych przez Cesarię Evorę morn.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Początki miasta związane są z rozwojem i wzrostem znaczenia portu Porto Grande z przyjazną zatoką i jej głębokimi wodami, która szybko zyskała rozgłos poza granicami kraju. Dziś malownicza marina w Mindelo to niemalże obowiązkowy przystanek żeglujących w tym zakątku globu. Codziennie zacumowanych jest tam kilkadziesiąt statków, a w położony na tratwie barze można spotkać przybyszów z każdego krańca świata.

Kolebką Mindelo jest ryneczek Pracinha de Igreja, od którego zaczęto budować pierwsze w mieście ulice.

Dziś za ścisłe centrum Mindelo postrzega się Rua de Lisboa, tuż przy niej zlokalizowany jest budynek rynku z warzywami owocami. Nieopodal mariny i Rua de Lisboa znajduje się replika lizbońskiej Torre de Belem. Najstarszą i najwyżej położoną budowlą miasta jest Fortim de Rei, który datowany jest na 1852 r.

Przechadzając się uliczkami, niemalże zawsze można natknąć się na taneczne i muzyczne animacje lub na uliczne „pokazy” capoeiry. Midelo gości wiele ważnych festiwali, takich jak najważniejsze wydarzenie teatralne wysp – festiwal Mindelact.

A kiedy zapada noc, Mindelo wcale nie idzie spać. Wręcz przeciwnie. To właśnie z zabaw do białego rano Mindelo jest słynne na całym archipelagu.

A po wyczerpującej nocy można odpocząć na miejskiej plaży – Laginhi, zwłaszcza że wiele barów i dyskotek zlokalizowanych jest w jej bliskim sąsiedztwie.

Reklamy