São Tome

São Tome e Principe – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Drugie (po Seszelach) najmniejsze państwo Afryki położone w Zatoce Gwinejskiej, około 220 km od Gabonu.

Informacje wizowe:
Nie ma placówki dyplomatycznej São Tome w Polsce. Wizę można zdobyć na 3 sposoby:

1) Wysyłając paszport do placówki w Brukseli – koszt 40 euro (informacja uzyskana od spotkanych w podróży Szwedów)

2) Kontaktując się z jedną z agencji turystycznych w São Tome, która załatwi od Urzędu Imigracyjnego pozwolenie na uzyskaniu wizy on-arrival (Agencja Novatur na przykład teoretycznie nie pobiera opłaty za tę usługę, ale trzeba przez nią zarezerwować 4 noce w hotelu, 1 noc – 40 euro/jedynka)

3) Samemu skontaktować się z Urzędem Imigracyjnym (informacja z pierwszej ręki – ja tak zrobiłam)

Na około 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem wysłałam maila do Urzędu Imigracyjnego (na adres: z czego jedynie ostatni „zadziałał”) secretaria@smf.st z prośbą o wydanie zezwolenia na nabycie wizy na granicy, przesyłając wszystkie swoje dane, planowaną datę przylotu, wylotu, adresem hotelu (z którego usług nie skorzystałam), kopią paszportu i kopią biletu.
Po dwóch dniach otrzymałam dokument, który okazuje się na granicy. Z nim nabyłam wizę – 20 euro. Zdaje się, że i bez takiego dokumentu można nabyć wizę na granicy, ale wtedy trzeba zapłacić 60 euro.

Nie wiem czy urzędnicy piszą po angielsku. Ja prowadziłam swoją korespondencję po portugalsku. W razie potrzeby piszcie, pomogę.

Teoretycznie wymagane jest zaświadczenie o szczepionce przeciwko żółtej febrze. Mnie nikt o takie nie pytał, ale na wszelki wypadek radziłabym je ze sobą mieć.

Pieniądze

Należy przyjechać z gotówką, w tym najlepiej z Euro. Karty bankomatowe są praktycznie bezużyteczne (nie można nimi płacić w żadnym sklepie ani nawet w liniach lotniczych STM). Podobno można wybrać pieniądze z bankomatu w hotelu Pestana, ale ja ostatecznie tam nie dotarłam.

Pieniądze można wymienić w banku po kursie 1 euro = 24500 dobra albo na markecie lub i Chińczyka na rua de Mozambique (tuż obok kafejki internetowej) po kursie 1 euro = 25000 dobra. Zdecydowanie polecam Chińczyka.

Internet i komunikacja

W stolicy działa kilka kafejek internetowych, w tym na przykład w hotelu Avenida można wykupić tygodniowy dostęp do internetu. Ponadto z internetu można skorzystać za darmo w bibliotece. Pod biblioteką działa też bezpłatne Wi-Fi. Wszystko to dzięki Tajwanowi, który ma na Sao Tome swoją misję techniczną (i medyczną) i jest sponsorem komputerów, routerów itp. Przyjaciele z tejże misji powiedzieli mi, że są w trakcie montowania sprzętu, który zapewni dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego internetu w całym mieście.

W kraju działa jedna sieć komórkowa. Kartę pre-paid można kupić nieopodal katedry i pałacu prezydenckiego, kosztuje 80000, w tym 50000 na wykorzystanie. Często są promocje na rozmowy. Smsy tańsze niż rozmowy. Zasięg – w miarę dobry, choć znajdują się też „czarne dziury” np. w Porto Alegre na południu zasięg uzależniony jest of agregatora. Nie ma prądu – nie ma zasięgu.

Nie działają telefony sieci Orange.

Principe
Statek – każdy piątek
Samolot – sobota, wtorek, czwartek, cena – od 220 dolarów w dwie strony, nie można płacić karta, biuro STM Airways znajduje się tuż przy informacji turystycznej na Avenida 12 de Julho

Reklamy