Jak poruszać się między wyspami?

SONY DSC

13 grudnia 2012

Na wszystkie zamieszkałe wyspy, oprócz Bravy i Santo Antao, dostaniemy się samolotem. Na Wyspę Brava można dostać się jedynie statkiem z Wyspy Fogo, a na Santo Antao – statkiem z Sao Vicente.

Loty między poszczególnymi wyspami odbywają się w zasadzie 2-3 razy dziennie, z wyjątkiem Wyspy Maio i Wyspy Sao Nicolau, na które loty odbywają się z mniejszą częstotliwością. Przy planowaniu podróży znaczenie może mieć również kwestia z jakiej wyspy dostaniemy się bezpośrednio na inną. Obrazuje to załączony home-made schemat. Linie czerwone odpowiadają połączeniom lotniczym, niebieskie- spolegliwym połączeniom drogą morską (stan grudzień 2013).

Bardzo ważne! Ceny połączeń lotniczych między wyspami nie są najtańsze – za najtańszy lot w dwie strony zapłacimy nieco mniej niż 100 euro (Santiago-Maio-Santiago o Boa Vista-Sal-Boa Vista i odwrotnie). Pozostałe loty – prawie dwa raz drożej w zależności od trasy. Rezerwacji można dokonać on-line https://flytacv.com/,

Między wyspami pływają również statki, ale ich częstotliwość jest nieregularna i wymaga każdorazowego potwierdzenia czy akurat w danym tygodniu (dniu) statek wypływa. Teoretycznie na przykład statek z Santiago do Maio powinien płynąć w piątek, z Santiago na Sao Vicente w środę i piątek, z Santiago na Boa Viste/Sal – w czwartki, a Sao Vicente-Sao Nicolau-Sal-Boa Vista w środę o północy i wracać z Boa Visty w czwartek.

Nieregularność nie dotyczy tras Santiago-Fogo-Brava i z powrotem, gdzie transport zapewniany jest codziennie oprócz czwartków i niedziel, oraz Sao Vicente-Santo Antao.

Od kwietnia 2014 roku trasę Santo Antao-Sao Vicent-Sao Nicolau obsługuje także firma Fast Ferry z katamaranem Liberdadi, raz na dwa tygodnie spotyka się na Sao Nicolau z innym katamaranem tej firmy – Kriolą.

Zaś od stycznia 2015 z Sao Vicente do Santiago popłyniemy też sprowadzonym z Islandii Inter Ilhas.

UPDATE 14 listopad 2016
Od dziś między głównymi wyspami archipelagu można latać taniej! W końcu na rynek weszła kanaryjska linia Binter. Sprawdźcie https://www.binter.cv/

Chcesz wiedzieć jak aktualnie poruszać się między wyspami? Napisz: kabu.verdi.sabi@gmail.com

Reklamy