Nova Sintra

Nova Sintra, położna na wysokości 520 m.n.p.m., 7 kilometrów od portu w Furnie. Kiedyś zwana była Vila de São Joao Baptista, ale w 1921 mer Joao Baptista de Fria, zauroczony jej bujną roślinnością, przemianował ją na Novą Sintrę, ze względu na podobieństwo do baśniowej Sintry w Portugalii.

Sercem miasta jest plac Eugenio Tavares , z którego odchodzą najdłuższe na wyspie ulice, jedna z nich zaczyna się w Cruz Grande i kończy w Pe de Rocha. Ale oprócz tych „głównych” ulic, Nova Sintra pełna jest małych, klimatycznych uliczek, takich jak Rua de Cultura czy Rua Direita. Miejscami must-see w miasteczku zdecydowanie są: Muzeum poety Eugenio Tavares oraz punkt widokowy Cruz Grande.

Charakterystyczny, bo zawierający elementy dziobu statku Cruz Grande jest nie tylko doskonałym punktem widokowym. Miejsce to ma duże znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. To stąd doskonale widać przypływające i odpływające z portu, co jest tym bardziej istotne, że wiele mieszkańców wyspy emigrowało i nadal emigruje zwłaszcza do USA.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dla upamiętnienia mszy odprawionej przez księży Kapucynów w 1954 na Cruz Grande wzniesiono krzyż. W pogodne dni z Cruz Grande bardzo wyraźnie widać São Filipe na Fogo.

Innym równie panoramicznym i ważnym dla mieszkańców zakątkiem jest Cutelo das Mentiras. I z niego rozciąga się spektakularny widok na port w Furnie i Wyspę Fogo. Dawniej, to z Cutelo das Mentiras mieszkańcy krzyczeli selo, żeby powitać przypływające statki. To również tu corocznie tańczy się taniec Culinha, dnia 3 Maja. Jest to ulubione miejsce zakochanych, dzieci puszczających latawce i wszystkich tych, którzy szukają inspiracji. 🙂

Reklamy