Ouri. W to się gra!

Ouri to gra logiczna popularna nie tylko na Wyspach Zielonego Przylądka, ale w większości krajów afrykańskich. Gra wymyślona została przez zmyślnych Egipcjan.

Ouri to gra dla dwóch osób, do której potrzebne jest 48 ziaren oraz deska z 12 dołkami. Gracze siadają naprzeciwko siebie tak, aby każdy z nich mial przed sobą 6 dołków. W każdym z dołków znajdują się 4 ziarna.

Zasady gry

Na Wyspach Zielonego Przylądka gra się na dwa różne sposoby. Pia i Secca. Zawsze jednak celem gry jest zebranie jak największej ilości ziaren. Wygrywa ten, kto ma ich więcej.

Pia

Gracze zawsze zaczynają ze swojej połowy. Gracz wybiera kupkę ziaren z dowolnego dołka ze swojej połowy, wrzuca do kolejnych dołków dopóty, dopóki nie trafi na dołek, który jest pusty. Jeśli ostatnie ziarno gracz wrzuca po swojej stronie do pustego dołka, zbiera ziarna przeciwnika z równoległego dołka.

Następnie drugi gracz, i tak aż nie zostanie w dołkach ani jedno ziarno.

Secca

I w tej grze gracze zawsze zaczynają ze swojej połowy, z tym że nie wybierają i rozdają ziarna tylko z jednego dołka.

Jeśli ostatnie ziarno z wybranej kupki wpada do dołka przeciwnika, gracz zbiera plon z dołków przeciwnika położonych na prawo od dołka do którego wrzucił ostatnie ziarno, jeśli w konsekutywnych dołkach znajduje się 2 lub 3 ziarna. Warunkiem jednak jest, aby w dołku, w którym wylądowało ostatnie ziarno znajdowało się 2 lub 3 ziarna (łączne z tym wrzuconym przez gracza)

W każdym zakątku Cabo, zwłaszcza popołudniami w dobrze zacienionych miejscach, można spotkać grupki entuzjastów gry. Grupki, bo w grze często oprócz zawodników udział biorą również „kibice” przyglądający się grze.

Ouri to też świetna pamiątka z podróży po Cabo. Cena najtańszego zestawu to 6-10 euro (zależności od zdolności negocjacyjnych 🙂

Dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć w wersję Secca on-line, wystarczy kliknąć! Udanej zabawy!

Reklamy